Nasza Piekarnia powstała w 1989 roku w niewielkim budynku przy ul. Boenigka 7d. Sprowadziliśmy do niej sprzęt z Austrii z okolic Tyrolu co dało pomysł nazwy. Na początku mieliśmy tylko jeden mały piec. Praca trwała 24 godziny na dobę. Co roku od momentu powstania możemy się pochwalić wzrostem zapotrzebowania na nasze wyroby.
W roku 2007 zakupiliśmy w Niemczech pierwszy piec typu MIWE-THERMOROLLOMAT. Firma Miwe to światowy potentat i lider w branży produkcji urządzeń do pieczywa z tradycją sięgającą blisko 100 lat.
Montaż pieca trwał cztery tygodnie i nadzorowany był przez fachowców z firmy Miwe, w ten sposób dołączyliśmy do największych piekarń w świecie, stosujących masowo , wielopoziomowe, termoolejowe piece przelotowe.
W naszym zakładzie posiadamy obecnie dwa piece typu MIWE-THERMOROLLOMAT, które gwarantują najwyższą jakość pieczywa.
Obecnie posiadamy ponad 100 sklepów w województwie warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim i mazowieckim, a kolejne zamierzamy otworzyć w najbliższej perspektywie. Od roku 2020 działa nasz nowy zakład produkcyjny w Barczewie.
Zakład ma powierzchnię około 21.000 m². Blisko 40% kosztów związanych z tą inwestycją pozyskano dzięki Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości jako refundację z programu wdrażania prac badawczo-rozwojowych.
W zakładzie uruchomiona została produkcja prozdrowotnego pieczywa z wykorzystaniem białka pozyskanego z upraw łubinu w Polsce oraz polskich buraków. Zakład posiada własny młyn i sortownię warzyw.
Założenia projektowe nowej piekarni zakładały pełną automatyzację na każdym etapie produkcji pieczywa. Udział człowieka ogranicza się niemal wyłącznie do zdalnego sterowania procesem technologicznym. W zakładzie zastosowano nowoczesne rozwiązania w zakresie higieny i dezynfekcji.
Na zdjęciach moment montażu pieca.
W roku 2020 oddano do użycia nowy zakład produkcyjny w Barczewie. Jego budowa trwała 3 lata. Tylko „pod dachem” ma powierzchnię ponad dwóch hektarów. Wyposażony jest w najnowocześniejsze maszyny i urządzenia m.in. z Czech i Niemiec.
Zakład jest przyjazny środowisku – wyposażono go m.in. w urządzenia odzyskujące ciepło. Dzięki nim, bez konieczności wykorzystywania innych paliw, ogrzewana jest cała woda użytkowa (technologiczna i sanitarna) w zakładzie, ale także sam budynek. Co więcej, w piekarni zastosowano innowacyjną technologię pozwalającą zmniejszyć zużycie energii i gazu, a jednocześnie zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.
Wartość inwestycji to ponad 50 mln zł, z czego ok. 40 proc. to dofinansowanie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, jako refundacja z programu wdrażania prac badawczo-rozwojowych.